Konta oszczędnościowe

Konto bankowe oszczędnościowe to specjalny rodzaj rachunku bankowego. Jego główną rolą jest powiększanie zgromadzonych tam pieniędzy o określoną sumę odsetek, co zachodzi każdego miesiąca. W porównaniu do konta zwykłego typu, na tym rachunku można oszczędzać, więc jest idealne do wpłacania tam pieniędzy w większych sumach, których nie będzie się w danym momencie wydawać.

Dlaczego mam mieć konto oszczędnościowe, skoro mam już inne, zwykłe?

Rolą rachunku typu ROR jest umożliwienie klientowi łatwego i wygodnego wykonywania codziennych operacji, takich jak różne przelewy, płatności, ale na oszczędzanie nie ma tu za bardzo miejsca. Nawet jeśli konto zostanie zasilone dużą kwotą, po miesiącu, dwóch czy dwunastu ta kwota nie zostanie pomnożona (a nawet jeśli, to będzie to niewielki przyrost). Oprocentowanie tego typu rachunku jest po prostu zbyt niskie. Dlatego właśnie powstały konta oszczędnościowe, służące do magazynowania gotówki i pomnażania jej o comiesięczne odsetki. Wysokość odsetek i inne funkcje takiego konta stanowią bezpośrednie kryterium wyboru. Niektórzy zakładają zwykły ROR i myślą, że skoro mają już jeden rachunek, drugiego już nie potrzebują albo będzie to niewygodne. Są w błędzie, gdyż nie ma najmniejszych problemów, by założyć oba takie konta, nawet w tym samym banku. Często z jednego rachunku można płynnie przelogować się na drugi. Ułatwia to powiększanie kwoty oszczędzonej na rachunku oszczędnościowym, bo przelewy są bardzo proste i szybkie.

Niełatwy wybór?

Choć rozwaga i zaczerpnięcie informacji o nim przed założeniem dowolnego konta są jak najbardziej wskazane, to w kwestii konta oszczędnościowego stają się koniecznością. Tylko najlepsze konto oszczędnościowe, z najwyższym w chwili obecnej oprocentowaniem, pozwoli znacząco powiększyć wpłacone środki. Istota działania takich rachunków jest podobna, więc niezależnie od banku konto oszczędnościowe powiększy oszczędności o pewną sumę, ale różna będzie wygoda korzystania z rachunku i różne same odsetki. Dlatego też niezbędne jest wykorzystanie różnych pomocy, na przykład planując założyć konto oszczędnościowe ranking takich kont dostępny w internecie staje się pierwszym, co należy obejrzeć. Chodzi głównie o aktualne dane na temat oferty banków i możliwość jej porównania. Dane w rankingu prezentowane są w tabeli, która zwiększa czytelność, dodatkowo nierzadko można dostroić wyniki i oglądać te dane, które kogoś faktycznie interesują. Wtedy jest szybciej, do tego można skupić się na najważniejszych kwestiach.

Konto oszczędnościowe – jak działa?

Jak już zostało wspomniane, rachunek oszczędnościowy to rodzaj prywatnego „skarbca”, z możliwością samoistnego zwiększania oszczędności przez narastające odsetki. Banki przeważnie oferują klientom comiesięczny przyrost gotówki dzięki kapitalizacji miesięcznej. Oczywiście z uwagi na specyfikę konta, jest ono najlepsze jeśli korzysta się z niego we właściwy sposób. Warto starać się gromadzić tam jak najwięcej pieniędzy i unikać wypłacania ich bez prawdziwej potrzeby. To najważniejszy zależny od klienta czynnik doprowadzający do większych oszczędności. Oszczędzanie ułatwia sam bank, dzięki któremu można łatwo powiązać konto oszczędnościowe ze swoim głównym rachunkiem i dokonywać na nie darmowych przelewów. Przeważnie instytucja zniechęca klientów do wypłat z takiego konta właśnie poprzez kapitalizację miesięczną oraz brak typowych narzędzi płatniczych (np. karty) – nie są one domyślnie wydawane. Konto jest też obłożone różnymi limitami, na przykład dotyczącymi przelewów. Przy większej ilości niż dopuszczana będą one płatne, co również funkcjonuje jako czynnik zniechęcający.

Konto oszczędnościowe co to i dlaczego warto je mieć

Osoba, która nie do końca wie, jak działa konto oszczędnościowe, a chciałaby takie założyć, ma do dyspozycji potężne skarbnice danych w internecie oraz może udać się do dowolnego banku, by otrzymać odpowiedzi na swoje pytania. W niektórych przypadkach posiadanie konta oszczędnościowego jest bardziej niż korzystne, więc można się spotkać z tym, że doradca po prostu je poleci przy dowolnej wizycie klienta w oddziale. Dotyczy to wszystkich klientów, którzy dysponują sporą gotówką i nie wypłacają jej, bo na przykład chcą mieć pewne oszczędności na przyszłość lub gromadzą je na konkretny cel. Wiele osób przychodzi do banku z wyraźną chęcią założenia takiego konta, bo dowiaduje się, że pieniądze mogą – w dużym uproszczeniu – same na siebie zarabiać. Oczywiście bank dysponuje przeważnie tego rodzaju produktami i z chęcią dobierze zainteresowanemu klientowi określoną ofertę. To jednak półśrodek, gdyż nie ma gwarancji, że akurat w tym banku uzyska się najlepsze warunki prowadzenia konta oszczędnościowego. Znacznie korzystniej jest samodzielnie poszukać dobrej oferty.

Konto oszczędnościowe – gdzie najlepiej?

Wiedząc, jak działa konto oszczędnościowe, można zainteresować się bliżej ofertą banków w tym zakresie. Można odwiedzić kilka placówek i przekonać się osobiście, jakie proponują korzyści i jaka jest wysokość odsetek, można przejrzeć strony internetowe banków, można porozmawiać z doradcami. Jeszcze innym sposobem jest skorzystanie ze specjalnie przygotowanych rankingów. W takich zestawieniach prezentowane są aktualne i rzetelne dane, a więc użycie narzędzia pozwoli łatwo poznać obecną sytuację na rynku i zdecydować się dość szybko na bank, który po prostu ma najlepszą ofertę. Konto oszczędnościowe nie jest byle jakim rachunkiem, służy jako oprocentowany magazyn pieniędzy, więc wskazane jest zastanowienie się choć chwilę nad właściwym wyborem. Trzeba to zrobić rozsądnie, na przykład nie kierując się wyłącznie wartością oprocentowania rocznego, jaka bywa podana przy ofercie, ale przeliczyć, jakie będą rzeczywiste zyski co miesiąc przy założeniu miesięcznej kapitalizacji. Jeśli używa się rankingu lub np. porównywarki, otrzymuje się takie dane „na tacy”.

konta bankowe

Konto oszczędnościowe – porównanie

W zestawieniach łatwo porównać ze sobą interesujące kogoś właściwości poszczególnych rachunków oszczędnościowych. Oczywiście pierwszy ważny czynnik to już wspomniane oprocentowanie, ale łatwość czy wygoda korzystania z konta liczy się również. Warto zwrócić uwagę na wysokość wszelkich ewentualnych opłat. Należy wiedzieć, że oprócz oprocentowania rachunek będzie również opodatkowany, więc pewna część odsetek pozyskanych w ciągu miesiąca zostanie zabrana na ten cel. To oznacza, że warto przeliczyć wszystkie koszty właśnie przy użyciu porównywarki, ponieważ może się okazać, że prowadzenie rachunku okaże się mało opłacalne. Są oferty, które nie zakładają prawie żadnych dodatkowych opłat, na przykład konto otwiera się całkowicie za darmo i nic nie płaci ani za korzystanie z niego, ani za pewną ilość przelewów (rzadko kiedy potrzeba ich więcej niż zapewnia to limit). Wystarczy więc rozejrzeć się i wybrać najlepszy bank. Metoda łatwego zakładania konta oszczędnościowego w tym banku, z którego korzysta się od lat w związku z rachunkiem zwykłym, nie zawsze działa. Być może inna placówka oferuje znacznie bardziej korzystne oprocentowanie.

Czy można prowadzić konto oszczędnościowe przez internet?

Dostęp do swoich pieniędzy przez internet okazuje się bardzo korzystny nawet w przypadku rachunku oszczędnościowego. Nie trzeba wychodzić z domu, a zlecenie przelewu to jedno kliknięcie i do tego można to nieźle zautomatyzować. Obecnie więc posiadanie konta oszczędnościowego z możliwością obsługi przez internet jest przydatne, a wręcz zalecane. Konto oszczędnościowe online to po prostu znaczna oszczędność czasu, a przecież czas to pieniądz. Pozostałe funkcjonalności takiego rachunku pozostają bez zmian, można więc przy wyborze kierować się ogólnymi kryteriami. Oczywiście, tak samo jak prowadzenie, jak najbardziej możliwe jest założenie konta oszczędnościowego bez wychodzenia z domu. Tak otwarty rachunek zacznie w krótkim czasie działać i zaraz po tym będzie można umieścić na nim pierwsze pieniądze. Odpowiednia aplikacja czy chociażby panel bankowości elektronicznej umożliwią podgląd prawidłowego działania konta, będzie można na przykład weryfikować wysokość comiesięcznych odsetek bez regularnego biegania do banku i sprawdzania tego samodzielnie.